Ubranka
dziecięce

Menu

Wyprawka dla noworodka, czyli rodzice wpadają w szał zakupowy – jak tego uniknąć?

Są części garderoby, których nie może zabraknąć podczas kompletowania wyprawki dla noworodka. Warto spisać listę i wybrać się na zakupy wraz z nią. Dzięki temu nie kupisz za dużej ilości rzeczy, a jedynie te, które faktycznie będą potrzebne Twojemu maluszkowi.

Każdy rodzic przygotowujący się do przyjścia na świat maluszka pewnie przeczytał już niejedną książkę o tym, z jakich rzeczy powinna składać się wyprawka. Znaleźć można tam wiele sprzecznych informacji. Jedni są zwolennikami dużej ilości rzeczy, inni minimalistycznej wersji. Należy znaleźć w tym wszystkim złoty środek.

wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka powinna składa się zarówno z ubranek, jak i różnego rodzaju akcesoriów i sprzętów. W tym artykule wskażemy jedynie tą pierwszą kategorię. Pozostałe rzeczy, które warto kupić odnajdziesz w obszernie przygotowanej liście na https://www.mamazone.pl/artykuly/male-dziecko/noworodek/wyprawka-dla-dziecka/?page=1.

Ubranka, których nie może zabraknąć w wyprawce dla noworodka (ile warto kupić!)

Body
Do szpitala musisz zabrać ze sobą body. Przy dobieraniu rozmiaru, warto kierować się przewidywaną wagą dziecka, jaką podaje lekarz. Jeżeli Twój maluszek będzie ważył około 3 kg, wystarczy body mające 52 cm. Im więcej ma ważyć dziecko, tym body powinno być dłuższe. Mając taką informację, będziesz w stanie także kupić właściwy rozmiar pozostałych ubranek.

Jeżeli chodzi o liczbę body, na początek warto kupić 5-6, najlepiej w dwóch rozmiarach, przewidywanym i nieco większym. Część powinna być z krótkim, a część z długim rękawem.

Pajacyk
Kup 3-5 pajacyków rozpinanych z przodu i po wewnętrznej stronie nogawek. Jeżeli dziecko ma przyjść na świat w chłodniejszym miesiącu, warto nabyć pajacyk wykonany z cieplejszego materiału. Dobrym pomysłem może okazać się ubranko z polaru.

Śpioszki
Na początek w zupełności wystarczy 3-5 kompletów.

Półśpioszki
Jeżeli nie chcesz używać pajacyków i śpioszków na co dzień, kup 3-5 sztuk półśpioszków. Polecane są one szczególnie dla dzieci, u których konieczne są zabiegi rehabilitacyjne na kończyny. Zapewniają większą swobodę ruchu niż pajacyki.

Rampersy
Propozycja idealne dla rodziców, którzy przywitają swojego maluszka w letnim okresie. Body z krótkimi nogawkami warto nabyć w ilości 2-3 sztuk.

Sweterek
Wystarczy w zupełności kupić 2-3 sweterki lub bluzy, najlepiej rozpinane z przodu i wykonane z polaru. Pamiętaj, aby wybrać o rozmiar większe niż kupujesz bieliznę dla dziecka.

Bawełniana czapeczka
Czapeczka nie powinna mieć szwów, a będzie zakładana po kąpieli, jak i podczas spacerów. Powinna przykrywać uszy i być wiązana pod brodą.

Chustka pod szyję
Powinna być wykonana z bawełny lub polaru. Warto kupić 2 sztuki.

Śliniaki
Przydadzą się zarówno podczas karmienia dziecka, jak i w momencie, gdy zacznie ząbkować. Będą w stanie zabezpieczyć ubranka przed zabrudzeniem. Im więcej ich będziesz miała w posiadaniu, tym lepiej.