Ubranka
dziecięce

Menu

Nazewnictwo ubranek dla dzieci – fachowe nazwy i ich charakterystyka

Wiedza na temat rodzajów ubranek dla dzieci powinna być rozległa u każdego rodzica. Na szczęście dostępne są obecnie rozbudowane listy opisujące poszczególne części garderoby. Jedną z nich znajdziesz tutaj: http://freelancemama.pl/2014/10/ubranka-dla-niemowlaka-instrukcja-obslugi/. Natomiast najważniejsze i najczęściej używane rodzaje ubranek opisujemy poniżej.

odzież dla dzieci

Ubranka dla dziecka, które obowiązkowo muszą znaleźć się w Twojej szafie

Body
Podstawowe ubranko, które jest zapinane w kroku, ubierane przez głowę i nie ma nogawek. Dostępne jest zarówno z długim, krótkim rękawem, ale można nabyć również je na ramiączkach. Podstawowym zadaniem body jest ochrona dziecięcego tułowia. Można ubrać je bezpośrednio na ciało dziecka, dlatego jest bardzo uniwersalne.

Wersje, z jakimi pozostałymi ubrankami możesz je połączyć znajdziesz tutaj: https://wyrodna.com/rodzaje-dzieciecych-ubranek/.

Pajacyk
Charakteryzuje się długimi nogawkami ze stopkami. Może być dostępne z krótkim lub długim rękawem. Najczęściej kupowane są pajacyki zapinane z przodu na całej długości. Ubranko można ubrać na gołe ciało dziecka, a zimą na body, aby zwiększyć komfort termiczny maluszka.

Rampers
Jest to rodzaj body z krótkimi nogawkami i rękawkami. Świetnie sprawdza się podczas upałów. Najczęściej zapinane jest w kroku.

Śpioszki
Mają szerokie ramiączka, długie nogawki oraz zakryte stopy. Najczęściej pod nie zakładane jest body lub bluzeczka z długim rękawem. Śpioszki mają ramiączka zapinane na zatrzaski, a guziki lub zatrzaski znajdują się także po wewnętrznej stronie nogawek i w kroku, co zapewnia swobodę podczas przewijania maluszka w nocy.

Półśpioszki
Jest to rodzaj spodenek na gumce z zabudowanymi stopami. Stanowią uzupełnienie body. Najczęściej wykorzystywane są wtedy, gdy dziecko jeszcze ani nie raczkuje, ani nie chodzi, ponieważ ruchliwy maluch bardzo szybko ściągnie je z pupy i zapląta się w nogawki.

Kaftanik
Jest to rodzaj bluzeczki zapinanej z boku lub po środku na zatrzaski. Kaftanik dostępny jest z długim rękawem. Obecnie cieszy się najmniejszą popularnością. Został wyparty przez body, ale niektóre mamy nadal dostrzegają w tym ubranku wiele zalet, m.in. ubierając kaftanik właśnie na body, gdy dziecku się uleje, nie trzeba przebierać go całego, tylko wystarczy ściągnąć kaftanik, a warstwa pod nim pozostaje czysta.

Śliniak
Do nabycia są dwa rodzaje śliników: