Ubranka
dziecięce

Menu

Rozmiar pasujący do dziecka, czyli jak kupować ubrania, w których dziecko czuje się komfortowo?

Każdy rodzic to potwierdzi – dzieci rosną bardzo szybko. Zanim można się zorientować, wyrastają z kolejnych ubranek, które dopiero co kupiliśmy. Istotne jest, aby mądrze planować zakupy. Warto wybierać takie rozmiary ubranek, które będą zarówno inwestycją w przyszłość, jak i szansą na rzadsze odwiedzanie sklepów. Dzięki temu ograniczysz wydatki na ubrania i rozsądnie podejdziesz do zarządzania dziecięcą szafą.

Rozmiary ubranek dla noworodka i niemowlaka

Każda kobieta, która jest w ciąży nie może oprzeć się pokusie kupowania kolejnych słodkich body czy pajacyków dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Przyszłe mamy obawiają się, czy kupiły wystarczają ilość ubranek przynajmniej na kilka pierwszych tygodni życia maluszka. Zwykle odpowiedź jest tutaj jedna: kupiłaś zapewne za dużo. Młode mamy nie są w stanie powstrzymać się przed zakupem kolejnych śpioszków i różnych akcesoriów dla dziecka. Pamiętaj jednak, że w pierwszych tygodniach maluszek rozwija się bardzo szybko. W zasadzie z tygodnia na tydzień będzie potrzebował coraz większych rozmiarów śpioszków.

Pierwsze komplety ubranek warto kupić, gdy poznasz dokładną wagę swojego dziecka. Będzie ona wskazywała na to, jakiej długości będzie jego ciało. Lekarz jest w stanie to oszacować na USG. Standardowym rozmiarem noworodka jest długość 52 cm. Jednak, im cięższe jest Twoje dziecko, tym długość jego tułowia będzie większa. Sporą pomocą może okazać się także tabela rozmiarów ubranek dla dzieci: https://www.agumama.pl/wp-content/uploads/2017/06/tabela_rozmiarow_agumama_pl.png.

Rzadko która mama wie na samym początku, jakie ubranka będą najbardziej praktyczne dla jej dziecka. Zwykle wybieramy po prostu to, co jest ładne. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że ubranie płaczącego i wiercącego się niemowlaka w śpioszki zakładane przez głowę może być nie lada wyzwaniem. Lepiej więc zdecydować się na ubranka zapinane na zatrzaski, dzięki którym zarówno szybko je założymy, jak i zdejmiemy. Ważne, aby każde ubranko umożliwiało wymianę pieluchy bez konieczności ściągania całego ubranka z dziecka.

Kompletując ubranka dla dziecka, warto wziąć pod uwagę czas, w którym przyjdzie ono na świat. Jeżeli latem, kup przede wszystkim przewiewne, luźne ubranka, w których skóra dziecka będzie mogła swobodnie oddychać. Zimą w wyprawce muszą obowiązkowo znaleźć się ciepłe kombinezony, czapki, rękawiczki oraz buciki.

Zakupy dla starszych dzieci są sporym wyzwaniem dla rodziców

Z biegiem czasu dzieci stają się coraz bardziej aktywne. Gdy zaczynają raczkować, trudno za nimi nadążyć. Ważne, aby ubranko, które mają na sobie wspierało ich aktywność oraz nie ograniczało ruchów. W szafie dziecka powinny znaleźć się przede wszystkim rzeczy miękkie w dotyku, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Dzieci nie mogą czuć się w ubraniach w żaden sposób skrępowane. Chodzi tu również o obawę rodziców, że się pobrudzą. Szczęśliwe dziecko to brudne dziecko. Maluch nie nauczy się samodzielnie jeść, jeżeli nie dasz mu do rączki widelca czy łyżki. Wiadomo, że na początku część jedzenia będzie lądowała na jego bluzeczce. Ale co z tego. Dziecko nie może stać się niewolnikiem ubranek.

Dobrym pomysłem jest kupowanie dla dziecka przede wszystkim dużej ilości tańszych rzeczy, których po prostu nie szkoda zniszczyć. Dziecko może nosić je na co dzień. Natomiast w szafie warto mieć kilka kompletów wyjściowych ubranek, które można będzie ubrać na wizytę u znajomych czy na inne uroczystości.

W przypadku dzieci, które są już na świecie, nie ma problemu z dobieraniem rozmiarów, ponieważ jesteś w stanie przymierzyć ubranko przed kupieniem lub możesz zmierzyć dziecko samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby kupować ubranka nieco większe niż aktualny rozmiar pociechy. Dzięki temu posłużą na dłużej niż na kilka tygodni.