Ubranka
dziecięce

Menu

Dobra tkanina to podstawa, czyli o materiałach na dziecięce ubranka

Jest jedna najważniejsza zasada podczas wybierania ubranek dla dzieci – muszą być wykonane z bezpiecznych dla wrażliwej skóry materiałów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się naturalne i atestowane tkaniny.

Bawełna odpowiednim materiałem na ubranka dla dziecka

Naturalne tkaniny są przyjazne dla wrażliwej skóry dziecka, nie ma żadnych problemów z utrzymaniem ich w czystości, a poza tym bardzo dobrze przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Dodatkowym atutem jest to, że są przyjemne w dotyku i niezwykle miękkie.

Najbardziej polecanym materiałem na ubranka dla dziecka jest bawełna. Z niej produkuje się najwięcej rzeczy. Ale, uwaga! Nie każda bawełna odznacza się dostateczną jakością, aby mogły z niej powstać ubranka dla dziecka. Musi posiadać atest OEKO-TEX, który jest znakiem bezpieczeństwa artykułów włókienniczych. Włókna, z których wykonana jest tkanina nie zawierają szkodliwych oraz niebezpiecznych substancji takich, jak barwniki, pestycydy czy metale ciężkie.

Na ubranka dla dziecka dobra jest również bawełna ekologiczna, ale jest znacznie droższa od klasycznej bawełny. Jest pozyskiwana z roślin uprawianych bez dodatków szkodliwych substancji. Warto również dodać, że produkcja z niej ubranek dla dziecka nie jest aż tak dużym obciążeniem dla środowiska, co w dzisiejszych czasach dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Postaw na len

Len odznacza się dużą trwałością, a także wygodą. Znany jest od czasów starożytnych. Zapewnia przewiewność, a w dodatku jest bardzo delikatny dla wrażliwej skóry dziecka. Materiał ten ma antybakteryjne właściwości i nie elektryzuje się. Zapewnisz sporą wygodę malutkiemu, jeszcze nie potrafiącemu chodzić dziecku, ponieważ len zagwarantuje mu wyjątkowy komfort.

Ciepłe ubrania z wełny

Wełna jest bardzo ciepłym materiałem, odznaczającym się wysokimi walorami termoizolacyjnymi. Świetnie radzi sobie także z procesem regulowania temperatury skóry. Ubrania z tego materiału pozwalają całemu ciału oddychać. W naszej strefie klimatycznej ubrania z czystej wełny mogłyby dla dziecka, nawet zimową porą, okazać się zbyt ciepłe. Można jednak zdecydować się na rzeczy wykonane z wełny, z domieszką innych materiałów.

Jakie szkodliwe substancje mogą znaleźć się w ubraniach dla dzieci?

Kupowanie ubrań wykonanych w 100% z bawełny jest bardzo dobrym posunięciem, jednak musimy dokładnie czytać metki. Często producenci próbują oszukać konsumentów, dodając do materiału substancje, które mogą wywołać alergię u dziecka. Zwykle wychodzi to dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych testów w laboratoriach. Niektóre z nich wykryły, że producenci próbując zaoszczędzić, dodają w procesie produkcji:

Tych substancji pod żadnym pozorem nie powinno być w żadnym dziecięcym ubranku. Mogą one powodować podrażnienia, odparzenia oraz różnego rodzaju alergie. Zwracaj uwagę na metki, kupuj ubranka od sprawdzonych producentów, a Twoje dziecko będzie całkowicie bezpieczne.

metka na odzieży

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów, z których wykonywane są ubrania (nie tylko dla dzieci), wejdź na https://kameralna.com.pl/charakterystyka-materialow/.